سوابق نویسندگی، مترجمی و تدریس مجید عزمی
خودآموز ترکی استانبولی
جلسات آزاد کتابخوانی و تمرین نوشتن به زبان ترکی استانبولی
چگونه در خانه ترکی استانبولی یاد بگیریم؟
مزایای آموزش آنلاین ترکی استانبولی
ترکی استانبولی، دوره تابستانه، 1398
تدریس ترکی، مجید عزمی، 09149173217
سیزده بدر کجا برویم؟
″Allah mənə bir uşaq verəydi, çolaq, kor, şil olaydı da malım ona qalaydı″
Türk - İslam dünyası çin mallarını nasıl boykot edebilir? Öneriler
دوره های متنوع ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی با تدریس مجید عزمی
ترکستان شرقی
کودک همسری
نسیم تبریز
یک بچه تهرانی چه نیازی به دانستن زبان ترکی استانبولی یا آذربایجانی دارد؟
İranda müşteri bulmak için bazı öneriler ve tavsiyeler
تبلیغات به زبان ترکی، تبلیغ نویسی و تولید محتوای ترکی برای پیدا کردن مشتری خارجی و حضور در بازارهای ترکیه و آذربایجان و کسب درآمد ارزی
بهترین روش آموزش ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی به صورت آنلاین
راه های کسب درآمد و افزایش درآمد در ایران
شماره تلفن اساتید رشته های مختلف
چگونه ترکی استانبولی | ترکی آذربایجانی را آنلاین یاد بگیریم؟
آموزش از راه دور ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی
دوره های آنلاین ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی
رزومه به ترکی استانبولی | ترکی آذربایجانی
مسابقه محیط زیست به زبان ترکی استانبولی + جایزه
دوره فشرده و جامع ترکی استانبولی با تدریس مجید عزمی، مهر و آبان 1397، میدان انقلاب تهران
قابل توجه علاقمندان به ادامه تحصیل در ترکیه
شروع دوره جدید (اول مرداد 1397) جامع ترکی استانبولی و آمادگی TÖMER با تدریس استاد عزمی
برنامه کلاس های ترکی استانبولی و ترکی آذربایجانی در تبریز با تدریس مجید عزمی
ویژگی های بهترین دفتر برنامه ریزی
تولید محتوا و تبلیغ نویسی به زبان ترکی

دقت کرده اید که بسیاری از شرکت های بزرگ و کسب و کارها در تبلیغات خود در آذربایجان و به خصوص تبریز از زبان ترکی استفاده می کنند؟ چرا؟

دلایل زیادی را می توانم برای این کار بشمارم؛ اما سه تا از مهمترین هایش اینها هستند:

 

۱. صمیمیت: وقتی شما به زبان مادری کسی با او صحبت می کنید، به او نزدیکتر می شوید و او احساس صمیمیت خواهد کرد. در واقع به او اهمیت هم داده اید. صمیمیت اعتماد می آورد و اعتماد خرید.

 

2. جلب توجه: وقتی شما تبلیغ خود را به زبان فارسی می نویسید، این تبلیغ ممکن است در میان خیل عظیم تبلیغات فارسی اصلا دیده نشود اما وقتی به زبان ترکی می نویسید، نه تنها دیده می شود، بلکه چون برای مردم شیرین و جذاب است، خودشان تبلیغ شما را منتشر می کنند (اگر ترک هستید لحظه ای فکر کنید و ببینید که کدام تبلیغی که از تلویزیون پخش شده بیشتر در ذهن شما مانده، ترکی یا فارسی؟ ).

 

3. امکان استفاده از فرهنگ و ادبیات ترکی: اگر بتوانید در تبلیغات خود از عناصر فرهنگی و ادبی زبان ترکی به درستی (تاکید می کنم به درستی) استفاده کنید برند شما در ذهن مردم حک می شود و در بین مردم با احترام یاد خواهید شد و این یعنی اعتماد بیشتر که به فروش بیشتر منجر خواهد شد.

 

اگر بتوانید در تولید محتوا و تبلیغات خود از زبان ترکی و عناصر فرهنگی و ادبی و به خصوص فولکلور آن به درستی استفاده کنید، مطمئمن باشید که فروش شما بالا خواهد رفت. باز هم تاکید می کنم که باید به درست استفاده کرد، زیرا مردم آذربایجان به زبان و فرهنگ خود حساس هستند و استفاده غلط می تواند حتی تأثیر منفی داشته باشد.

 

نکته دیگری که باید تاکید کنم این است که در تبلیغ نویسی در هر زبان و برای هر ملتی و هر شهر و هر قشر و طبقه ای باید به ویژگی های آن زبان و آن ملت یا قشر دقت کرد. یعنی نمی توان یک محتوای تبلیغی را از فارسی به ترکی برگرداند و گفت تبلیغ نویسی ترکی کردم. تبلیغ نویسی با ترجمه فرق دارد. تبلیغ نویسی نوعی تولید محتوا است و تولید محتوا ترجمه نیست. ترجمه، تغییر دادن زبان محتوا است و ممکن است به ویژگی های مخاطب توجه نشود زیرا در ترجمه هدف اصلی صادق ماندن به متن مبداء است اما در تبلیغ نویسی، هدف اصلی جذب مخاطب برای فروش بیشتر است.

 

متاسفانه تبلیغات بسیاری را می بینم که عینا از فارسی به ترکی ترجمه شده و خیلی هم غلط املایی و دستوری و... دارد و نتیجه عکس می دهد.

 

در پست های آینده در باره اصول در تبلیغ به زبان ترکی و روش های بهینه تبلیغات در آذربایجان بیشتر خواهم نوشت.

 

ایمیلت را وارد کن تا پست بعدی را از دست ندهی.


نظرات کاربران

Solmaz معتقد است :
بسیار مطلب جالب و قابل تأملی ست استاد. من در کار تولید و فروش محصولات سالم تغذیه ای هستم. برای این محصولات چه شعاری میتونید پیشنهاد بدهید. هزینه یک شعار تاپ برای جذب مشتری رو میخوام بدونم
سلام جناب Solmaz عزیز. یعنی در محصولات ارگانیک تولید می کنید؟ لطفا تماس بگیرید 09149173217
آقامالی معتقد است :
سلام استاد ما می خوایم برای یه نوشیدنی شعار ترکی انتخاب کنیم. سرین ایچین. برای یه نوشیدنی شعار خوبیه؟ شما پیشنهادی دارین؟
سلام جناب آقامالی عزیز. باید بیشتر آشنا بشم با محصولتون. سرین ایچ خیلی کلیشه ای هست ترجمه هم هست همون خنک بنوشید فارسیه مثلا می تونه این باشه: «ایچ اوره‎یین سرینله‎سین» یا «بوز کیمی» یا «اورک سرینله‎دن...». اینها را فی البداهه گفتم باید وقت گذاشت و تحقیق کرد. در انتخاب شعار باید دقت کنید.
اکبری معتقد است :
ممنون از مطلب خوبتان. عالی بود. ما برای فروش کرم ضد آفتاب مردانه در تبریز چه شعار تبلیغاتی رو انتخاب کنیم؟ پیشنهاد شما چیه؟ با توجه به اینکه اکثر مردهای آذری زیاد اهل کرم و اینا نیستن.
سلام جناب اکبری عزیز. قبل پاسخ به سؤال شما لازم می دانم که یادآوری کنم که به مردم آذربایجانی نباید آذری بگید، باید آذربایجانی بگید. همین یک امتیاز منفی برای شما می آره. مثلا «تورکه یاراشان کرئم» یا «تورک کیشی لر اوچون گونش کرئمی». اگر راهنمایی بیشتری می خواهید لطفا تماس بگیرید. 09149173217
  • نام کامل :
  • آدرس ایمیل :
  • متن نظر :
  • کد امنیتی :
  • نمایش یک کد امنیتی جدید کد امنیتی
  •